מסגרות הדיור החוץ ביתי

במערך-הדיור פועלים שירותי דיור איכותיים, שירותי עבודה סוציאלית, פסיכיאטריה, ארגון שעות הפנאי, השכלה וחינוך משלים.
המערך מונה כיום 125 דיירים, ב- 15 מסגרות דיור, מטירת הכרמל בדרום ועד קרית-מוצקין בצפון.

 

"בית לחיים"
הבית ברח' אח"י אילת בקרית חיים, בית שהקמתו הוותה אבן דרך במתן פתרונות דיור בקהילה לאנשים עם פיגור שכלי בינוני קשה, מהווה נדבך נוסף למערך-הדיור הקיים. נותן מענה ל- 24 דיירים.
שטח בנוי – כ- 900 מ"ר. 12 חדרי שינה, חדר אוכל מרכזי, מטבח מצוייד ומותאם, מעלית מותאמת לנכים. חדרי מגורים מרכזיים בכל קומה, חדרים לפעילות פארא-רפואית.
הבית כולו מתוכנן עפ"י צורכיהם המיוחדים של דייריו, באישורם של המחלקה לשירותי הרווחה בקהילה, משרד העבודה והרווחה, המוסד לביטוח לאומי והרשות המקומית.

דיירי הבית – בוגרים בגילאי 21 עד 30 עם מפיגור שיכלי בינוני-נמוך עד קשה, כולם תושבי חיפה והקריות, אשר טופלו עד היום ע"י הוריהם.
רמת הלחץ המתמשכת של המשפחות ובמיוחד של ההורים שרובם הולכים במסלול יסורים זה מעל עשרים שנה, בצד הזדקנותם ודאגתם הגוברת לגורל ילדיהם הפגועים, הביאה את אקים חיפה להיענות לבקשתם להקמת בית זה.

בית זה, לא רק שמביא לרווחתם של המטופלים ובני משפחותיהם, אלא מהווה ראש חץ ודגם מוביל במערך השירותים הניתנים לאדם המפגר בתחום הדיור, התעסוקה והחברה באזור.
בית זה מהווה את גולת הכותרת בשרות שאקים חיפה מעניקה לאורך עשרות שנים לקהילה בחיפה ובישובי הפריפריה.

 

הוסטל לדיירים מזדקנים
הוסטל טשרניחובסקי הינו ההוסטל הראשון שהופעל ע"י עמותת אקים חיפה, נפתח בשנת 1977
בשנת 2006 שופץ והורחב מבנה ההוסטל.
טרם תחילת השיפוץ, התגוררו בהוסטל טשרניחובסקי 20 דיירים עם פיגור שכלי. מתוכם 15 דיירים מעל גיל 45 עם בעיות תפקודיות, תופעות ומחלות כרוניות הקשורות לזיקנה.
כיום, בתום השיפוץ הנוכחי והבניה מחדש של ההוסטל, נותן ההוסטל המשופץ מענה אכלוס ל- 27 דיירים. כחלק מהמענה לסוגיית המזדקנים במערך הוקמה דירה אשר מותאמת לצרכיהם היחודיים.

השלמתו של ההוסטל ואכלוסו משלימה למעשה את מעגל פתרונות הדיור. החל מצעירים עצמאיים (ברמות עצמאות שונות), דרך בוגרים ברמות פיגור שונות (קל עד קשה), ועד לחברים המזדקנים שיזכו ל-"בית לשלהי החיים".