top of page

תעסוקה

מרכז יום אורון

הממוקם ברח' אושה בכפר ביאליק הוקם לפני כשלושה עשורים (בשמו הקודם, גן אור) מתוך יוזמה של הורים לבוגרים אשר סיימו בגיל 21 את מערכת החינוך המיוחד מבלי שתינתן להם מסגרת המשך הולמת. המרכז משרת כ-40 חניכים עם מוגבלות שכלית ומוגבלויות פיזיות קשות ומורכבות.

 

המרכז פועל בימים א-ה בין השעות 8:00 עד 18:00 ובימי שישי עד הצהריים.

מרכז היום הינו בבעלות אקים חיפה ונמצא תחת פיקוח משרד הרווחה.

 

מרכז היום משלב טיפול מסור ומענה לצרכי מקבלי השירות לצד עשרות פעילויות יומיומיות שמטרתן להעצים ולאפשר ביטוי ליכולות של כל אחד ואחת מהחניכים והחניכות במרכז. אנשי הצוות במרכז, המורכבים ממטפלים, צוות פרא רפואי ורפואי, מקבלים הכשרה ענפה על מנת שיוכלו לממש מטרות אלו.

מרכז יום אורון
מרכז יום אורון

בשל מורכבות המוגבלויות של החניכים במרכז היום,

רבים מהם מתקשים לדבר באמצעות הגיית מילים ולהתנייד עצמאית. מרכז היום שם לו למטרה לאפשר לכל חניך להשתתף בפעילויות המרכז בדרכו ומקפיד לעדכן ולהתמקצע בדרכי התקשורת של החניכים והשתתפות בפעילות. המרכז מספק אמצעים שונים של תקשורת תומכת וחליפית (תת"ח) לאלו שאינם ורבלים, לדוגמה,

לוח תקשורת המכיל סמלים מיוחדים או אמצעים טכנולוגיים המשמיעים מסרים בהפעלת החניך ובהתאם לרצונו. לצד זה, מפעיל המרכז תכניות מובנות לשמירה

על הרווחה הגופנית של חבריו במסגרת טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.

 

הגישה המעצימה הזו שמערבת שימוש באמצעי התת"ח הוטמעה בכל הפעילויות המתקיימות במרכז היום ומהווה חלק אינטגראלי מחיי היומיום של החניכים במרכז.

כחלק מהתפיסה הקידומית-שיקומית של החבר, צוות המרכז בונה לכל חבר תכנית אישית. התכנית כוללת מספר מטרות קידום שנתיות ולאורך השנה נעשים מעקב ובקרה על ביצוע התוכנית ושינויה בהתאם לצורך. החבר הינו נוכח ושותף בבניית התכנית ככל שניתן.

 

לצד שיתופו של החבר בתכניתו האישית, אנו שואפים למעורבות ושותפות של משפחתו של החבר בפעילות מרכז היום. אנו מקפידים לקיים מפגשים אישיים לאורך השנה עם רכזות הכיתות, אסיפות הורים, פעילויות יזומות לכלל משפחות המרכז ועוד.

המרכז מציע מגוון פעילויות רחב:

אייקון של יצירה

מתחם היצירה

במתחם היצירה לוקחים החניכים חלק בעבודות יצירה שונות כגון עבודה בקרמיקה, עיסת נייר, סדנת לבד, גינון ועוד. במתחם ניתן למצוא פתרונות יצירתיים על מנת לאפשר התאמות נגישות.

אייקון של יצירה

ריפוי בעיסוק

תפיסת העולם שמקדם התחום של הריפוי בעיסוק מתמקדת בניסיון לתת לכל חניך את האפשרות להיות פעיל ועצמאי ככל הניתן. בהתאם לגישה זו, מטרתנו היא לאתר את היכולות הקיימות בחניך ולאפשר לו לממש אותן בפעילויות בעלות משמעות עבורו. חלק גדול מהעבודה נעוץ בהתאמת הסביבה לחניכים השונים, על כן אנו עסוקים בהתאמה ובהנגשת הסביבה לחניכים.

אייקון של יצירה

פעילויות תוכן שונות

במהלך היום נחשפים חברי המרכז לפעילויות שונות המועברות על ידי המטפלים בכיתה, כגון סדנת צילום, משחקי חברה, בישול ואפיה, תאטרון בובות, קבוצת עיתון ועוד.

בכל שנה משתנות הפעילויות במטרה ליצור גיוון ועניין.

אייקון של יצירה

מעגלי שיחה

במרכז היום מתקיימות מספר קבוצות שיחה שמטרתן לייצר מרחבי טיפול והבעה רגשיים. קבוצות השיח פועלות בהרכבים ובדגשים שונים. המוקד של כלל הקבוצות הוא בצרכים הנפשיים והרגשיים של החניכים ונועדו לסייע לחניכים בהתמודדויות עם סוגיות שונות, כגון שאלות של זהות, רחשי הלב, קשרים חברתיים, השתלבות בקהילה ופרידה.

אייקון של יצירה

פיזיותרפיה

כל חניכי המרכז מקבלים טיפולי פיזיותרפיה. הפיזיותרפיה כוללת, בין השאר, טיפולים נשימתיים; טיפולים המתמקדים בהפחתת כאב ובשימור טווחי תנועה; טיפולים שיקומיים, המתמקדים בשיפור התפקוד היומיומי; וטיפולים משמרים, המתמקדים בשימור היכולות הפיזיות.

אייקון של יצירה

~טיפולים הכרוכים בהשתתפות כספית~

הידרותרפיה

במתחם גן אור ממוקמת ברֵכה טיפולית מחוממת ונגישה.

טיפולי ההידרותרפיה תורמים לגוף ולנפש, מחזקים את הדימוי העצמי לצד מצבו הגופני של החבר ומעלים את איכות החיים של החניכים. טיפולי הידרותרפיה מותנים באישור רפואי.

אייקון של יצירה

סנוזלן

סנוזלן הוא סביבה רב חושית המעוצבת במיוחד כדי לאפשר לשוהים בו סביבה רגועה, נוחה ובטוחה. השילוב הייחודי של מוסיקה, תאורה, רטט, תחושות, מגע וריח מאפשר לחניכים לחוות חוויות חושיות מהנות ומרגיעות.

אייקון של יצירה

קלינאות תקשורת

רבים מחניכי מרכז היום מתקשים בדיבור רגיל וזקוקים לתקשורת תומכת וחליפית (תת"ח). צוות קלינאיות התקשורת מעריך את יכולות התקשורת של כל חניכ/ה ומתאים לו/ה אמצעי תקשורת. קלינאיות התקשורת עובדות עם החניכים ועם הצוותים על מנת להטמיע את הכלים והידע לשימוש טוב ומרבי באמצעי התת"ח. כך יכולים החניכים לקחת חלק מפעילויות השונות בגן אור ואנשי הצוות יכולים להיות עבורם בני שיח ומלווי תקשורת.

אייקון של יצירה

~טיפולים הכרוכים בהשתתפות כספית~

רכיבה טיפולית

אחת לשבוע מתקיימת רכיבה טיפולית התורמת לחיזוק הפיזי של החבר ולחיזוק בטחונו העצמי לאור הקשר המיוחד שנוצר בינו ובין בעל החיים. רכיבה טיפולית מותנית באישור רפואי.

לקבלת פרטים נוספים  - 04-8679352 שלוחה 303. עדיפות לשעות הבוקר.

לפרטים נוספים טלפון 04-8679352
bottom of page